28 lipca 2013

Jak upolować tani lot?

Wiele osób pyta nas jak znajdujemy tanie loty, spodziewając się pewnie, że wymaga to posiadania tajemnej wiedzy czy umiejętności. Tymczasem jest to zdolność, którą posiąść może każdy, kto tylko pomoże trochę szczęściu. Załączam kilka wskazówek dla początkujących poszukiwaczy, życzę powodzenia i nieco cierpliwości - łup prędzej czy później się trafi. 
fot. www.tapeciarnia.pl
1. NIECH TANI LOT UPOLUJE CIEBIE
Maniaków taniego latania jest coraz więcej i na szczęście dzielą się swoimi odkryciami z innymi. Powstało wiele serwisów internetowych, za pośrednictwem których można być na bieżąco z najnowszymi lotniczymi okazjami. Do najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych przez nas należą:
Poza zaglądaniem na wyżej wymienione strony warto zapisać się na subskrypcję najnowszych ofert, jak również stać się fanem serwisów na Facebooku. Jeśli jesteśmy nastawieni na konkretne kierunki warto korzystać ze strony www.skyscanner.pl, za pomocą której możemy przez dłuższy okres czasu porównywać ceny lotów różnych przewoźników na określonej trasie. Dzięki takiej obserwacji wiemy czy dana oferta jest korzystna czy nie. Polecam też korzystanie ze skarbnicy wiedzy, jaką są fora internetowe serwisów wymienionych powyżej, czy też komentarze ich użytkowników.

Jeśli sami zaś chcecie "polować" to przydadzą się Wam wyszukiwarki. Do ciekawych należy zaliczyć:
  • www.azair.eu - bardziej zaawansowana wyszukiwarka tanich linii pozwalająca na zdefiniowanie wielu parametrów podróży, w tym przesiadek

2. REAGUJ SZYBKO
Trzeba liczyć się z tym, że tanie bilety rozejdą się jak świeże bułeczki, czasem w kilka minut po opublikowaniu informacji o wyszukanych kierunkach. Zanim zaczniemy więc "polować" warto zastanowić się które kierunki w ogóle nas interesują (a które kompletnie odpadają, np. ze względu na wymagany paszport - jeśli go nie mamy), jakim budżetem dysponujemy i czy jest szansa, że jak już coś znajdziemy dostaniemy urlop na dany termin. Odpowiedź na te pytania zaoszczędzi nasz cenny czas na reakcję w momencie kiedy każda minuta to kolejne sprzedane miejsce. 

Aby wyprzedzić peleton fanów taniego latania trzeba też samodzielnie sprawdzać ceny u poszczególnych przewoźników. Można na przykład robić to na zasadzie kompletnie losowego doboru daty i kierunku, a nuż się coś trafi. Należy myśleć nieszablonowo i sprawdzać różne konfiguracje - paradoksalnie czasem wybierając się z Poznania do Budapesztu taniej będzie zaliczyć przesiadkę w Londynie, niż jadąc pociągiem do Warszawy i lecąc z Okęcia. 

Warto znać zasady obniżania cen przez danego przewoźnika. W przypadku LOT-u, w ramach tzw. Szalonych Śród (promocji na zakup biletów, obowiązującej zawsze w środy, na wybrane kierunki), można czasem kupić bilet z pełnowymiarowym bagażem taniej, niż z bagażem podręcznym za pośrednictwem tzw. tanich linii. Podobnie jest z nową taryfą Economy Simple na loty bez bagażu rejestrowanego. Niektóre linie proponują też ceny specjalne dla klientów, którzy zapiszą się do programu lojalnościowego (np. Wizz Discount Club) - o zasadach działania tego typu programów poczytać można na stronach przewoźników, jak również na serwisach, które wymieniam w punkcie pierwszym.

3. ...ALE PRZEMYŚLANIE
Świetna oferta potrafi podnieść ciśnienie bardziej niż niejedna kawa. W euforii potencjalnej przygody można stracić z pola uwagi cenne kwestie, które mogą potem wpłynąć na efekt końcowy wyprawy, na to czy będzie udana, a nawet na to czy w ogóle dojdzie do skutku. 

Po pierwsze, należy sobie przypomnieć pytania z punktu drugiego i nasze odpowiedzi na nie. Jeśli kierunek, budżet i możliwość wzięcia urlopu zgadzają się z naszymi założeniami, bierzemy dwa głębokie wdechy i sprawdzamy dalej. Istotne jest czy mamy wymagane do wyjazdu w dany rejon dokumenty (aktualny dowód osobisty, paszport, wizę). To, czego będzie się od nas wymagało wraz z przekroczeniem granicy, możemy sprawdzić na rządowym serwisie Polak za granicą, klikając na mapie na kraj, który nas interesuje. Dodatkowe informacje (np. czy otrzymanie wizy do danego kraju to czysta formalność czy też udaje się to tylko nielicznym szczęśliwcom) zdobędziemy oczywiście od innych internautów - na przykład na serwisach, które wymieniam w punkcie pierwszym. Warto rozeznać się też czy dany kierunek jest według innych podróżników wartym odwiedzenia i czy nie wiążą się z nim jakieś potencjalne problemy czy niebezpieczeństwa, na które nie chcemy się narażać (np. pora monsunowa w Azji).

Jeśli wyjazd ma być tani, to poza tanim lotem istotne są też inne ceny. Zanim więc zabookujesz lot, sprawdź czy lotnisko jest blisko miasta i ile kosztować będzie dojazd z niego do centrum (np. TUTAJ, w opisie i komentarzach), ile mniej-więcej zapłacisz za nocleg (o serwisach do poszukiwania noclegów będę jeszcze pisać) i jak kształtują się ceny na miejscu (żywienie, komunikacja miejska itd.). Znamiennym jest tu przykład sprzed kilku miesięcy, kiedy to pojawiły się tanie loty na Malediwy.  Oczywiście bilety wyprzedano bardzo szybko, po czym na forach zaczęły pojawiać się rozpaczliwe pytania, dotyczące tego jak tanio zatrzymać się na tych pięknych wyspach, na których najtańszy nocleg kosztuje majątek. W tej części poszukiwań przydatna znowu okaże się wiedza innych podróżników, a także zaglądanie do relacji z pobytu - takich, jakie znajdziesz na przykład na tym blogu.

Może to brzmieć skomplikowanie, ale z każdym wyjazdem zgranie tych wszystkich czynników wychodzi coraz sprawniej. Nie zostaje więc nic, tylko próbować i polować, do skutku :-).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...